Pożyczka na poprawę efektywności energetycznej – dla MŚP z umorzeniem – województwo łódzkie

Informujemy, że z dniem 06.02.2025 r. rozpoczyna się nabór wniosków na Pożyczkę na poprawę efektywności energetycznej dla MŚP z umorzeniem – województwo łódzkie.  

Jak złożyć wniosek? 

Wniosek o udzielenie pożyczki składa się w:

KSWP:

w biurze KSWP w Piotrkowie Trybunalskim, przy ul. 1 Maja 24 lok.11; tel.: 787  017 334 Zadzwoń

w siedzibie KSWP w Końskich, przy ul. Stanisława Staszica 2 A; tel.: 41 260 46 21 Zadzwoń

ŁARR S.A.:

w siedzibie ŁARR S.A. w Łodzi, Departamencie Pożyczek i Poręczeń ŁARR S.A. (DPiP), przy ul. Narutowicza 34
W chwili wpływu podlega on rejestracji. Wniosek można złożyć również listownie na wyżej wskazane adresy.

O pożyczkę można również zawnioskować w formie elektronicznej:
– za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP. 

Jak to zrobić? 

Wniosek składany w formie elektronicznej powinien być złożony w formie skanu uprzednio podpisanych oryginałów wymaganych dokumentów, format PDF (dostarczanie oryginałów będzie wymagane na dalszym etapie procedowania wniosku). 

Instrukcja do ePUAP: 

  1. Klikając w poniższy link, zaloguj się do ePUAP: 

https://moj.gov.pl/pismo-ogolne/usluga-online/engine/ng/index?xFormsAppName=PismoOgolneDoPodmiotuPublicznego&xFormsFormName=Wniosek

  1. Po zalogowaniu się, widoczna będzie strona: Pismo ogólne do podmiotu publicznego. 
  2. Wybierając instytucję, wpisz: Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. 
  3. Wybierz rodzaj pisma: Wniosek. 
  4. W tytule pisma wpisz: Wniosek na poprawę efektywności energetycznej dla MŚP – województwo łódzkie.
  5. W treści pisma wpisz: Nazwa Wnioskodawcy. 
  6. Dodaj pliki, tj. wniosek wraz z załącznikami w formie skanu uprzednio podpisanych oryginałów wymaganych dokumentów, w formacie PDF. 
  7. Kliknij „Dalej”, a w kolejnym kroku „Wyślij bez podpisu”. 

Dla kogo?

Mikro, mali i średni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w województwie łódzkim.

Na jakie cele?

 W ramach pożyczki na poprawę efektywności energetycznej dla MŚP udzielane jest finansowanie zwrotne z możliwością umorzenia części kapitału pozostającego do spłaty, przeznaczone na wsparcie inwestycji w zakresie przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

W ramach Funduszu finansowany jest poniższy typ, realizowanej w województwie łódzkim Inwestycji Końcowej (Typ Projektu):  

  • przedsięwzięcia termomodernizacyjne w MŚP, w ramach których możliwa będzie poprawa efektywności energetycznej budynków, m.in. poprzez ocieplenie obiektu, wymianę okien, drzwi zewnętrznych, inwestycje w systemy grzewcze wraz z wymianą i podłączeniem do źródła ciepła lub podłączeniem do sieci ciepłowniczej lub chłodniczej, instalacje do produkcji energii z OZE, inwestycje w systemy wentylacji i klimatyzacji, systemy do monitorowania zużycia energii oraz inteligentne rozwiązania ograniczające zużycie energii.
  • w wyniku realizacji Inwestycji Końcowych oszczędność energii pierwotnej każdego budynku w stosunku do stanu wyjściowego musi kształtować się na poziomie nie niższym, niż 30% (za wyjątkiem zabytków).
  • wyłącznie jako element projektu możliwe do sfinansowania pożyczką będą działania niewynikające z Audytu energetycznego lub Audytu efektywności energetycznej jeśli przyczyniać się będą do osiągnięcia celów wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu, m.in. rozwiązania przyczyniające się do zwiększenia powierzchni zielonych (zielone dachy i ściany). Wydatki, o których mowa w niniejszym zdaniu nie mogą przekraczać 15% pożyczki.

Kluczowe warunki przygotowania wniosku i uzyskania pożyczki 

Uzyskanie pożyczki uzależnione jest od potwierdzenia przez Wnioskodawcę na podstawie Audytu, że w wyniku realizacji Inwestycji Końcowej oszczędność energii pierwotnej budynku w stosunku do stanu wyjściowego kształtuje się na poziomie nie niższym, niż 30% (wyjątek stanowią zabytki).

W przypadku, gdy oszczędność energii pierwotnej po przeprowadzeniu Inwestycji Końcowej będzie niższa niż 30% (za wyjątkiem zabytków), może skutkować to uznaniem wydatków jako niekwalifikowalne i wiązać się z obowiązkiem zwrotu odpowiedniej części lub całości pożyczki.

W przypadku projektów kompleksowych, obejmujących wymianę źródeł ciepła, w pierwszej kolejności należy uwzględnić zastąpienie istniejącego źródła instalacją OZE, a jeśli nie jest to możliwe to należy uwzględnić podłączenie do ciepła systemowego. Montaż instalacji OZE powinien być elementem przedsięwzięcia uwzględnionym w Audycie, o ile wytworzona przez te instalacje energia przeznaczona będzie na potrzeby budynku i prowadzonej w przedsiębiorstwie działalności produkcyjnej i/lub usługowej. W ramach Inwestycji Końcowej nie jest możliwa sama wymiana źródła ciepła bez przeprowadzenia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

W przypadku, gdy wykorzystanie OZE lub podłączenie do sieci ciepłowniczej jest technicznie niewykonalne lub ekonomicznie nieopłacalne, możliwa jest wymiana źródeł ciepła i instalacji grzewczych zasilanych stałymi paliwami kopalnymi, tj. węglem kamiennym, torfem, węglem brunatnym, łupkami bitumicznymi, na kotły i systemy ciepłownicze zasilane gazem ziemnym. Przy czym, zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1275 z dnia 24 kwietnia 2024 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, od 1 stycznia 2025 r. finansowanie w ramach pożyczki indywidualnych kotłów zasilanych gazem ziemnym nie będzie możliwe, z wyjątkiem kotłów wybranych do inwestycji przed ta datą.

W przypadku Inwestycji Końcowych dotyczących termomodernizacji budynków, zapewnione będzie zachowanie warunków siedliskowych dla ptaków lub nietoperzy w termomodernizowanym budynku. Wnioskodawca zobligowany będzie do złożenia wraz z Wnioskiem oświadczenia o zobowiązaniu do uzyskania ekspertyzy przyrodniczej stwierdzającej obecność lub brak chronionych gatunków ptaków i nietoperzy w budynku, w którym planowane jest przeprowadzenie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego; i uzyskania tej ekspertyzy najpóźniej na dzień rozpoczęcia rzeczowej realizacji Inwestycji Końcowej. 

Kwota pożyczki:

Maksymalna kwota pożyczki wynosi 5.000.000 zł

Maksymalny okres spłaty:

120 miesięcy

Oprocentowanie pożyczki: 

– Co do zasady stosowane jest oprocentowanie na zasadach korzystniejszych niż rynkowe – jest ono stałe w całym okresie spłaty i wynosi 1% w skali roku.

– W przypadku niespełnienia przez Przedsiębiorcę jakiegokolwiek z warunków udzielenia pomocy publicznej/pomocy de minimis, Jednostkowa Pożyczka udzielana jest na warunkach rynkowych. W takich przypadkach jest ono ustalane w wysokości stopy referencyjnej obliczanej przy zastosowaniu obowiązującej stopy bazowej oraz marży ustalonej w oparciu o Komunikat Komisji Europejskiej z dnia 19 stycznia 2008 r. w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych lub komunikatu zastępującego.  

Uwaga na podwójne finansowanie

Wydatkując środki pożyczki, Pożyczkobiorca nie może doprowadzić do wystąpienia przypadku więcej niż jednokrotnego – całkowitego albo częściowego – sfinansowania wydatków Pożyczkobiorcy przedstawionych do rozliczenia Jednostkowej Pożyczki w ramach tego samego lub różnych funduszy lub instrumentów wsparcia Unii Europejskiej, w jakiejkolwiek formie (w tym dotacji, pożyczki, gwarancji/poręczenia).  

Rozliczenie pożyczki

Wydatkowanie całej kwoty pożyczki musi zostać dokonane w ciągu 180 dni od wypłaty środków (pierwszej płatności), co należy udokumentować fakturami bądź równoważnymi dokumentami. W tym czasie musi zostać również osiągnięty cel Inwestycji Końcowej.

Umorzenie

Wnioskodawca ubiegający się o pożyczkę może określić we wniosku kwotę umorzenia o jaką wnioskuje, biorąc pod uwagę warunki jego uzyskania określone Regulaminie. Umorzenie, w wysokości 10% wartości pożyczki, przewidziane jest w przypadku Inwestycji Końcowych, w wyniku realizacji których osiągnięto oszczędność energii pierwotnej w stosunku do stanu wyjściowego na poziomie 40% i więcej. Umorzenie dokonywane jest wyłącznie na kapitale pożyczki w części Wkładu Funduszu Powierniczego pochodzącej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i nie może przekroczyć kwoty kapitału pozostałej do spłaty przypisanej do tego źródła finansowania na dzień dokonania umorzenia.

Maksymalny udział środków na umorzenia w Limicie środków udostępnionych Konsorcjum wynosi 3.000.000,00 PLN.

Umorzenie stanowi pomoc de minimis.

Dokumenty aplikacyjne:

Wg kolejności przesłanej mailowo – proszę wstawić odpowiednie załączniki z folderu DOKUMENTY APLIKACYJNE 

Dodatkowe dokumenty wymagane przez KSWP/ŁARR:

  1. Informacja o przetwarzaniu danych osobowych.
  2. Klauzula informacyjna dla Wnioskodawcy.
  3. Raport BIK oraz Raport BIK Moja Firma, dostępne na stronie bik.pl
  • Raporty powinny być wystawione nie wcześniej niż 30 dni przed dniem złożenia Wniosku o udzielenie pożyczki,
  • w przypadku, gdy o pożyczkę wnioskuje spółka cywilna albo spółka osobowa konieczne jest złożenie Raportów dla spółki oraz wszystkich jej wspólników,
  • obligatoryjne jest złożenie Raportów dla małżonka Wnioskodawcy oraz małżonka wspólnika spółki będącej Wnioskodawcą jeżeli nie występuje ustrój małżeńskiej rozdzielności majątkowej,

Partner Finansujący w toku prowadzonej analizy Wniosku o udzielenie pożyczki może wystąpić o złożenie Raportów w odniesieniu do innego podmiotu, który jest powiązany z Wnioskodawcą.

  1. Formularz Klienta, Identyfikacji Beneficjenta Rzeczywistego oraz Oświadczenie Klienta / Beneficjenta Rzeczywistego.

Dokumenty regulujące zasady udzielania pożyczek 

Wg kolejności przesłanej mailowo – proszę wstawić odpowiednie załączniki z folderu DOKUMENTY REGULUJĄCE ZASADY UDZIELANIA POŻYCZEK 

Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami w godzinach 8 – 16, gdzie można uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania:

KRAJOWE STOWARZYSZENIE WSPIERANIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Piotrków Trybunalski: ul.1 Maja 24 lok.11, tel. 44 741 75 00/ 44 741 75 01, tel. kom. 787 017 334, piotrkow@kswp.org.pl

KOŃSKIE: ul. Stanisława Staszica 2A, tel. 41 375 14 55, kswp@kswp.org.pl

Pożyczki na poprawę efektywności energetycznej dla MŚP z umorzeniem – województwo łódzkie udzielane są ze środków powierzonych na podstawie Umowy Operacyjnej, zawartej między Łódzką Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. i Krajowym Stowarzyszeniem Wspierania Przedsiębiorczości (działającymi w Konsorcjum) a Bankiem Gospodarstwa Krajowego jako Menadżerem Funduszu Powierniczego, który utworzył i zarządza Funduszem Powierniczym, o którym mowa w art. 2 pkt 20 Rozporządzenia Ogólnego (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, a także przepisy finansowe na potrzeby tych funduszy oraz na potrzeby Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej) w celu realizacji „Projektu”– przedsięwzięcia, o którym mowa w art. 2 pkt 4 lit. b Rozporządzenia Ogólnego pn. Instrumenty Finansowe dla rozwoju województwa łódzkiego w ramach FEŁ2027, realizowanego przez Menadżera na podstawie Umowy o Finansowaniu – umowa o finansowanie Projektu pn. Instrumenty finansowe dla rozwoju województwa łódzkiego w ramach FEŁ 2027 nr:

– FELD.01.06-IP.02-0001/23-00 dla Działania pn. Inwestycje w MŚP – IF,

– FELD.02.03-IP.02-0001/23-00 dla Działania pn. Efektywność energetyczna – IF,

– FELD.02.07-IP.02-0001/23-00 dla Działania pn. Odnawialne źródła energii – IF,

– FELD.02.14-IP.02-0001/23-00 dla Działania pn. Gospodarka o obiegu zamkniętym – IF,

– FELD.06.05-IP.02-0001/23-00 dla Działania pn. Kultura i turystyka – IF

zawartej w dniu 18 października 2023 r. pomiędzy Województwem Łódzkim, w imieniu którego działa Centrum Obsługi Przedsiębiorcy a Bankiem Gospodarstwa Krajowego;

– oraz z wkładu własnego Konsorcjum.

Wartość umowy zwartej między Konsorcjum a BGK wynosi:

– 30.000.000 zł (w tym 25.500.000 zł wkładu UE w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz 4.500.000 zł wkładu z krajowego współfinansowania Funduszu Powierniczego) plus wkład własny Konsorcjum w wysokości co najmniej 1.578.947,37 zł.

Planowany efekt to minimum 20 wspartych przedsiębiorców; 8 zmodernizowanych energetycznie budynków; osiągnięcie rocznego zużycia energii pierwotnej (w tym: w lokalach mieszkalnych, budynkach publicznych, przedsiębiorstwach, innych) na poziomie co najmniej 5 400 MWh/rok; osiągnięcie szacowanej emisji gazów cieplarnianych na poziomie co najmniej 3 000 ton ekwiwalentu CO2/rok; zaoszczędzenie energii elektrycznej i cieplnej na poziomie przynajmniej 6 650 MWh/rok.